.logoal_copy_1.
   
 

Statistikat Monetare dhe Financiare


Banka e Shqipėrisė mbledh, kompilon dhe publikon statistikat monetare dhe financiare. Statistikat monetare dhe financiare mbulojnė kėto grupe institucionesh: banka qendrore, korporatat e tjera depozituese dhe institucionet e tjera financiare.

Kompilimi i statistikave monetare dhe financiare realizohet mbėshtetur mbi "Metodikėn e statistikave monetare dhe financiare, Banka e Shqipėrisė, Korrik 2003", e cila ėshtė hartuar nė bazė tė "Monetary and Financial Statististics Manual, IMF, 2000" tė Fondit Monetar Ndėrkombėtar.

Institucionet monetare dhe financiare raportojnė nė Bankėn e Shqipėrisė bazuar nė sistemet raportuese tė miratuara nga Kėshilli Mbikėqyrės i Bankės sė Shqipėrisė. Periodiciteti i kėtyre raportimeve ėshtė mujor, tremujor, gjashtėmujor dhe vjetor. Kėto raportime shėrbejnė pėr efekt tė mbikėqyrjes bankare dhe tė kompilimit tė statistikave monetare dhe financiare.

Aktualisht, Banka e Shqipėrisė kompilon statistikat monetare, qė pėrfshijnė statistikat e institucioneve qė krijojnė para, tė pėrbėra nga banka qendrore dhe korporatat e tjera depozituese (bankat paradepozituese dhe shoqėritė e kursim - kreditit). Po punohet pėr pasqyrimin e tė dhėnave nga Institucionet e Tjera Financiare.

Statistikat e monetare pėrbėjnė atė qė quhet "Paraqitja Monetare". Kėto statistika publikohen nė bazėn e tė dhėnave tė Serive Kohore, si dhe nė Raportin Mujor Statistikor.

Statistikat monetare dhe financiare:

 

Copyright © 2004-2017 Banka e Shqipėrisė. Tė gjitha tė drejtat tė rezervuara.