.logoal_copy_1.
   
 

Strategjia afatmesme e zhvillimit tė Bankės sė Shqipėrisė 2016-2018

Data e prodhimit: 18.11.2015
Data e shtypjes: 18.11.2015
Autori: Banka e Shqipėrisė
 

Kategoria e materialit

Publikime tė tjera jo periodike, Te tjera
 

Pėrshkrim i shkurtėr

Strategjia afatmesme e zhvillimit tė Bankės sė Shqipėrisė pėr periudhėn 2016-2018, pėrcakton objektivat institucionale gjatė kėtij trevjeēari dhe identifikon masat e burimet e nevojshme pėr pėrmbushjen e tyre. Ky publikim organizohet sipas njė strukture qė transmeton qartė dinamikėn e veprimtarisė sė brendshme dhe rezultatet e jashtme dhe bėn tė mundur matjen sasiore, dhe cilėsore tė masave nė pėrmbushjen e objektivave tė parashikuara nė strategji. Objektivi kryesor i Bankės sė Shqipėrisė ėshtė arritja dhe ruajtja e stabilitetit tė ēmimeve, qė ėshtė kontributi mė i mirė qė mund tė japė politika monetare pėr rritjen e qėndrueshme dhe afatgjatė ekonomike tė vendit; (ii) tė nxjerrjes e tė qarkullimit tė monedhės shqiptare, duke siguruar ruajtjen e besimit publik te paraja, pėrmes garantimit tė cilėsisė sė kartėmonedhave dhe monedhave dhe plotėsimit tė sigurt dhe eficient tė nevojave tė ekonomisė pėr para; (iii) tė mbajtjes e tė administrimit tė rezervave valutore tė Republikės sė Shqipėrisė, si njė garanci pėr pėrballimin e goditjeve tė rėnda nė sektorin real tė ekonomisė dhe nė mbėshtetje tė qėndrueshmėrisė financiare tė vendit.

Publikimi i plotė (207.96 KB)

Copyright © 2004-2017 Banka e Shqipėrisė. Tė gjitha tė drejtat tė rezervuara.