.logoal_copy_1.
   
 

Strategjia afatmesme e zhvillimit tė Bankės sė Shqipėrisė 2018-2020

Data e prodhimit: 31.01.2018
Data e shtypjes: 31.01.2018
Autori: Banka e Shqipėrisė
 

Kategoria e materialit

Publikime tė tjera jo periodike, Te tjera
 

Pėrshkrim i shkurtėr

Si bankė qendrore e shtetit, Banka e Shqipėrisė ėshtė autoriteti monetar i vendit dhe ka tė drejtėn ekskluzive: (i) tė hartimit, miratimit dhe zbatimit tė pavarur tė politikės monetare. Objektivi kryesor i Bankės sė Shqipėrisė ėshtė arritja dhe ruajtja e stabilitetit tė ēmimeve, qė ėshtė kontributi mė i mirė qė mund tė japė politika monetare pėr rritjen e qėndrueshme dhe afatgjatė ekonomike tė vendit; (ii) tė nxjerrjes e tė qarkullimit tė monedhės shqiptare, duke siguruar ruajtjen e besimit publik te paraja, pėrmes garantimit tė cilėsisė sė kartėmonedhave e monedhave dhe plotėsimit tė sigurt dhe eficient tė nevojave tė ekonomisė pėr para; (iii) tė mbajtjes e tė administrimit tė rezervave valutore tė Republikės sė Shqipėrisė, si garanci pėr pėrballimin e goditjeve tė rėnda nė sektorin real tė ekonomisė dhe nė mbėshtetje tė qėndrueshmėrisė financiare tė vendit.

Publikimi i plotė (5.5 MB)

Copyright © 2004-2017 Banka e Shqipėrisė. Tė gjitha tė drejtat tė rezervuara.