.logoal_copy_1.
   
 

Tregu i kėmbimit valutor nė Shqipėri nė vitin 2000.

Data e prodhimit: 10.01.2001
Data e shtypjes: 10.01.2001
Autori: Teuta Baleta, Evelina Ēeliku
 

Kategoria e materialit

Publikime tė tjera jo periodike, Analiza vrojtimi
 

Pėrshkrim i shkurtėr

Nė Shqipėri zbatohet regjimi i kursit tė lirė luhatės tė kėmbimit. Banka e Shqipėrisė shet e blen valutė vetėm pėr qėllim tė reduktimit tė lėvizjeve spekulative nė treg. Megjithatė, niveli i lartė i importeve dhe ndikimi i konsiderueshėm qė ka lėvizja e kursit tė kėmbimit ndaj ecurisė sė inflacionit, rrit interesin pėr kėtė tregues.

Publikimi i plotė (476.25 KB)

Copyright © 2004-2017 Banka e Shqipėrisė. Tė gjitha tė drejtat tė rezervuara.