.logoal_copy_1.
   
 

Vrojtimi i bizneseve dhe i konsumatorėve

Banka e Shqipėrisė, duke filluar nga viti 2002, zhvillon vrojtimin e besimit tė bizneseve (VBB) dhe vrojtimin e besimit tė konsumatorėve (VBK). Qėllimi i vrojtimeve tė besimit ėshtė tė vlerėsojnė aspekte tė ndryshme tė aktivitetit ekonomik tė bizneseve dhe tė konsumatorėve familjarė, duke ndihmuar procesin e analizave periodike tė ekonomisė dhe parashikimin afatshkurtėr. Rezultatet e vrojtimeve tė biznesit dhe tė konsumatorit pėrfaqėsojnė gjykime tė agjentėve ekonomikė mbi zhvillimet ekonomike nė tė shkuarėn dhe nė tė ardhmen.

 

 

2015

2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008

 

2016

 

 

Seri kohore

  1. Industria
  2. Ndėrtimi
  3. Shėrbime
  4. Konsumatori
  5. Tregtia
  6. TNE (Treguesi i Ndjesisė Ekonomike)

 

________________

*) Duke filluar nga publikimi i rezultateve pėr tremujorin e dytė tė vitit 2016, Vrojtimet e Besimit tė Biznesit dhe tė Konsumatorit kryhen nėn Programin e Komisionit Evropian pėr Harmonizimin e Vrojtimeve tė Besimit pėr vendet anėtare dhe kandidate tė Bashkimit Evropian. Kalimi nė kėtė program ka sjellė disa ndryshime nė metodologjinė e vrojtimit tė cilat janė reflektuar nė ndėrtimin e treguesve tė besimit. Ky proces nuk ka shkėputur vazhdimėsinė e kėtyre serive dhe nuk sjellė ndryshime nė dinamikėn e tyre. Pėr mė tepėr mund tė shihni Komentit metodologjik: Kalimi nė programin e Harmonizimit tė KE (korrik 2016)..

 

 

 

2015

 

 

2014

 

 

2013

2012

 

2011

 

2010

 

2009

 

2008

Materiale Diskutimi:

 

Koment metodologjik – Kalimi nė programin e Harmonizimit tė KE* (korrik 2016)

Shpjegime metodologjike - Rishikim, Janar 2014

Copyright © 2004-2017 Banka e Shqipėrisė. Tė gjitha tė drejtat tė rezervuara.