.logoal_copy_1.
   
 

Vrojtimi pėr aktivitetin kreditues, T1 - 2017

Data e prodhimit: 14.04.2017
Data e shtypjes: 14.04.2017
Autori: Departamenti i Politikės Monetare
 

Kategoria e materialit

Publikime tė tjera jo periodike, Analiza vrojtimi
 

Pėrshkrim i shkurtėr

Rezultatet e vrojtimit tė aktivitetit kreditues pėr tremujorin e parė tė vitit 2017, tregojnė shtrėngim tė standardeve tė kreditimit pėr bizneset dhe lehtėsim tė standardeve tė kreditimit pėr individėt, nė pėrputhje me pritjet e tremujorit tė kaluar. Shtrėngimi i standardeve tė kreditimit pėr bizneset ėshtė shėnuar nė segmentin e ndėrmarrjeve tė mėdha, ndėrsa pėr ndėrmarrjet e vogla dhe tė mesme ka pasur prirje lehtėsuese. Pėr individėt, standardet e kreditimit janė lehtėsuar si pėr kredinė konsumatore, ashtu edhe pėr kredinė pėr blerje banese, por lehtėsimi ka qenė mė i theksuar nė segmentin e parė.

Publikimi i plotė (595.7 KB)

Copyright © 2004-2017 Banka e Shqipėrisė. Tė gjitha tė drejtat tė rezervuara.