.logoal_copy_1.
   
 

Baza ligjore dhe rregullative e Regjistrit tė Kredive

 

Ligji nr. 8269, datė 23.12.1997 "Pėr Bankėn e Shqipėrisė" pėrcakton si njė detyrat mė tė rėndėsishme tė Bankės sė Shqipėrisė " pėrmirėsimin e kushteve monetare dhe kredituese, nė mbėshtetje tė stabilitetit dhe tė zhvillimeve ekonomike tė vendit".  Nga ky kėndvėshtrim, krijimi i Regjistrit tė Kredisė, nėpėrmjet trajtimit tė pėrqendruar tė informacionit nė lidhje me kredimarrėsit dhe ekspozimin kreditor, veēanėrisht ndaj sistemit bankar, pėrmirėson procesin e kredidhėnies duke rritur eficiencėn e tij dhe duke ulur rrezikun e kredisė me tė cilin pėrballen kredidhėnėsit.

Krijimi i Regjistrit tė Kredisė si dhe kompetencat e Bankės sė Shqipėrisė lidhur me tė, sanksionohen me nenin 127 ligjit Nr. 9662, datė 18.12.2006 "Pėr bankat nė Republikėn e Shqipėrisė".


Funksionimi dhe administrimi i Regjistrit tė Kredive rregullohen me aktet e mėposhtme:

- Formulari i kėrkesės pėr raportin e kredimarrėsit
- Formulari i kėrkesės pėr rishikimin e tė dhėnave
- Mandatpagesa e tarifės pėr pėrdorimin e tė dhėnave

Copyright © 2004-2017 Banka e Shqipėrisė. Tė gjitha tė drejtat tė rezervuara.