.logoal_copy_1.
   
 

Buletini Ekonomik - Vėllimi 4 (2001)


Reforma nė sistemin bankar, si njė element mjaft i rėndėsishėm i reformave strukturore ėshtė ndeshur gjatė kėtyre 10 viteve tė tranzicionit me mjaft sfida e vėshtirėsi....
Publikuar nga Fatos Ibrahimi nė 15.04.2001
Krijimi i serive kohore ose siē njihet ndryshe krijimi i bazės sė tė dhėnave, pėrbėn hallkėn e parė nė problematikėn e studimit tė serive kohore. Tashmė, shumica e serive kohore ka njė histori mė shumė se tetėvjeēare (duke filluar nga viti 1992), e cila pėrbėn njė bazė deri-diku ...
Publikuar nga Gramoz Kolasi, Evelina Ēeliku, Gent Hashorva nė 15.04.2001
Komiteti i Bazelit ėshtė krijuar si njė komitet pėr rregullimin bankar dhe praktikat mbikėqyrėse, nga guvernatorėt e bankave qendrore tė vendeve tė grupit tė dhjetė (G10), nė fund tė vitit 1974. Ky komitet nuk ka autoritet mbikėqyrės dhe konkluzionet e tij nuk kanė fuqi ligjore. ...
Publikuar nga Miranda Ramaj nė 15.04.2001
Njė treg financiar rural eficient luan njė rol tė rėndėsishėm nė zhvillimin dhe nė rritjen e produktivitetit nė bujqėsi. Kjo nėnkupton ngritjen e njė sistemi financiar pėr tė plotėsuar funksionet tipike tė njė ekonomie tregu. ...
Publikuar nga Drini Salko nė 15.04.2001
Nė 1 janar 2002, kartėmonedhat dhe monedhat euro do tė kenė kurs ligjor nė 12 vendet anėtare tė Bashkimit Evropian. Pėrdorimi i euros ka efekte jo vetėm pėr Bashkimin Evropian, por edhe pėr vendet e tjera nė ose jashtė Evropės...
Publikuar nga Neritan Kallfa nė 15.04.2001
Siē ėshtė bėrė e ditur qė nga 1 janari 1999, Sistemi Monetar Europian hyri nė fazėn pėrfundimtare tė tij: u krijua njė monedhė unike (EURO) dhe njė bankė qendrore e pėrbashkėt (Banka Qendrore Europiane). Plani i kalimit drejt kėsaj faze parashikonte njė periudhė tranzitore trevje...
Publikuar nga Selami Xhepa nė 15.07.2001
Materiali nė vazhdim analizon efektet e mundshme tė krizės nė FYROM nė ekonominė shqiptare si dhe hapėsirat qė ofron Kosova....
Publikuar nga Selami Xhepa, Diana Shtylla nė 15.07.2001
Pavarėsisht nga pamja optimiste lidhur me ndikimet e mundshme tė kėsaj ngjarjeje nė ekonominė shqiptare, duhet mbajtur parasysh fakti qė kudo nė botė ėshtė rritur shumė pasiguria dhe paqėndrueshmėria. Kjo kėrkon shkallė tė lartė angazhimi e bashkėrendimi midis tė gjitha instituci...
Publikuar nga Fatos Ibrahimi nė 15.10.2001
Gjatė vitit 2000 dhe tremujorit tė parė tė vitit 2001, kostoja e ndėrmjetėsimit pėr sistemin bankar, e vlerėsuar sipas diferencės midis interesit mesatar tė ponderuar pėr pranimet e reja tė depozitave nė lekė dhe interesit mesatar tė ponderuar pėr investimet e reja nė lekė, ėshtė...
Publikuar nga Suzana Sheqeri nė 15.10.2001
Kartėmonedhat dhe monedhat euro do tė qarkullojnė me kurs ligjor nga 1 janari 2002. Qeveritė europiane, shitėsit me pakicė dhe bankat janė duke u pėrgatitur pėr njė ushtrim logjistik pa precedent i cili do ta tendosė sistemin bankar deri nė kufijtė e tij....
Publikuar nga European Banker nė 15.10.2001

Copyright © 2004-2017 Banka e Shqipėrisė. Tė gjitha tė drejtat tė rezervuara.