.logoal_copy_1.
   
 

Buletini Ekonomik - Vėllimi 5 (2002)

 


Tė gjitha diskutimet e sotme pėr rolin dhe funksionet e bankave qendrore, pėr politikėn monetare, pėr mbikėqyrjen bankare, pėr modelet dhe parashikimet, pavarėsinė dhe pėrgjegjshmėrinė etj., marrin jetė nga aktiviteti i pėrditshėm i personelit tė bankave qendrore. Pėr kėtė arsye ...
Publikuar nga Teuta Baleta nė 15.04.2002
Politika monetare e Bankės sė Shqipėrisė deri nė tetor tė vitit 2000 u mbėshtet nė pėrdorimin e instrumenteve direkte tė politikės monetare. E ndodhur nė kushtet kur uljet e vazhdueshme tė pėrqindjeve administrative tė interesit nuk po ndiqeshin nga bankat tregtare, nė fillim tė ...
Publikuar nga Suzana Sheqeri, Arta Pisha nė 15.04.2002
Nė njė mjedis tepėr dinamik, ku tregjet ndryshojnė nė fraksione tė sekondės, ku shkalla e kryerjes sė operacioneve nė kėto tregje ėshtė tepėr e lartė dhe transmetimi i informacionit shumė i shpejtė, ku konkurrenca dhe rregullat e lojės paraqiten tepėr tė forta, nėse mendohet tė l...
Publikuar nga Aida Hysi nė 15.04.2002
Ėshtė me mjaft rėndėsi qė studentėt shqetėsohen dhe trajtojnė probleme tė dominimit tė tregut bankar dhe nxitjes e rritjes sė konkurrencės nė tė apo tė likuiditetit tė sitemit bankar dhe administrimit tė tij. Ėshtė e dobishme qė nė kuadėr tė diskutimit tė ekonomisė shqiptare, sek...
Publikuar nga Fatos Ibrahimi nė 15.07.2002
Tashmė, bankat qendrore janė mė tepėr tė pėrqendruara nė objektiva tė tillė si qėndrueshmėria monetare dhe inflacioni nė shumicėn e rasteve, qėndrueshmėria e vazhdueshme e sistemit financiar dhe, shumė tė tjera, nė disa aspekte tė funksionimit tė kujdesshėm tė sistemit bankar, dh...
Publikuar nga Iain Thomson nė 15.07.2002
Programi ideal i kompensimeve pėrbėhet nga disa komponentė, tė cilėt janė tė lidhur nė mėnyrė tė ngushtė e tė njėpasnjėshme me njėritjetrin. Pėr tė siguruar mbarėvajtjen e kėtij programi ėshtė e nevojshme, qė tė gjithė komponentėt tė funksionojnė, siē duhet, dhe tė japin inputin ...
Publikuar nga Zhizela Balla nė 15.07.2002
Njė pėrkufizim i thjeshtė dhe pėrmbledhės mbi qėllimin kryesor tė punės sė MBNJ nė Bankėn e Shqipėrisė do tė ishte “tė sigurojė qė, nga marrėdhėniet punonjės - Banka e Shqipėrisė, tė dyja palėt tė pėrfitojnė maksimumin e mundshėm nga njėra -tjetra”....
Publikuar nga Ervin Fortuzi nė 15.07.2002
Materiali nė vijim trajton ecurinė e aktivitetit depozitues tė sistemit bankar pėr periudhėn 1992-2001, faktorėt qė kanė ndikuar nė ecurinė e depozitave, nė politikėn monetare tė ndjekur nga Banka e Shqipėrisė, nė strukturėn sektoriale tė formimit tė depozitave dhe nė zhvillimet ...
Publikuar nga Suzana Sheqeri, Edlira Abazi nė 15.07.2002
Banka si cdo shoqėri tjetėr tregtare pėr tė ushtruar veprimtarinė e saj ka nevojė pėr kapital. Por, nė dallim prej tyre, bankės tregtare i duhet tė mbajė nė ēdo moment tė caktuar kohe njė shumė kapitali, i cili tė jetė nė gjendje tė amortizojė humbjet e paparashikueshme. Ky detyr...
Publikuar nga Eriona Suljoti nė 15.10.2002
Banka e Shqipėrisė, nė cilėsinė e autoritetit rregullator dhe tė mbikėqyrjes, kontribuon nė pėrmirėsimin e klimės sė biznesit me politikėn dhe me vendimet e saj, nė drejtim tė ēeljes sė bankave tė reja, tė lejimit tė hyrjes sė bankave tė huaja nė tregun shqiptar si dhe tė forcimi...
Publikuar nga Fatos Ibrahimi nė 15.01.2003

Copyright © 2004-2017 Banka e Shqipėrisė. Tė gjitha tė drejtat tė rezervuara.