.logoal_copy_1.
   
 

Marrėveshjet e Bankės sė Shqipėrisė me Ministrinė e Financave

Pėr tė formalizuar dhe konkretizuar tė drejtat dhe detyrimet e Bankės sė Shqipėrisė dhe Ministrisė sė Financave, pėrfaqėsuese e Qeverisė Shqiptare, nė marrėdheniet dypalėshe, midis dy institucioneve pėrkatėse janė nėnshkruar tre marrėveshje tė veēanta.

Marrėveshja bazė ka si objekt rregullimin e marrėdhėnieve ndėrmjet Bankės sė Shqipėrisė dhe Ministrisė sė Financave nė drejtim tė:

  • mbajtjes dhe regjistrimit tė veprimeve pėr buxhetin e shtetit nė llogarinė bankare tė Qeverisė nė Bankėn e Shqipėrisė;
  • procedurave tė dhėnies sė kredisė nga Banka e Shqipėrisė pėr Qeverinė e Republikės sė Shqipėrisė;
  • derdhjen nė buxhetin e shtetit tė fitimit tė Bankės sė Shqipėrisė.

Ndėrsa dy marrėveshjet e tjera respektivisht pėr emetimin e bonove tė thesarit dhe obligacioneve me afat mė tė gjatė se 1 vit, pėrcaktojnė tė drejtat dhe detyrimet e palėve mbi aktivitetet respektive qė lidhen me emetimin dhe maturimin e letrave me vlerė tė emetuara nga Qeveria e Republikės sė Shqipėrisė.


Nė kėtė marrėveshje pėrcaktohen tė drejtat dhe detyrimet e palėve -Ministrisė sė Financave dhe Bankės sė Shqipėrisė – mbi kryerjen e ankandit tė titujve, shlyerjen e transaksioneve qė kryhen me kėto tituj dhe mbajtjen e regjistrit pėr tituj nga Banka nė funksionin e saj si ...
Miratuar nga Guvernatori Hyri nė fuqi nė 20.01.2015
Ky ėshtė njė ndryshim i Marrėveshjes sė datės 05.09.2006 ndėrmjet Bankės sė Shqipėrisė dhe Qeverisė sė Republikės sė Shqipėrisė pėr “Emetimin nga Qeveria e Republikės sė Shqipėrisė tė bonove tė thesarit nė formė regjistrimi dhe mbajtjen e regjistrit nė dy nivele”, e n...
Miratuar nga Guvernatori Hyri nė fuqi nė 01.12.2010
Ky ėshtė njė ndryshim i Marrėveshjes sė datės 28.09.2007 ndėrmjet Bankės sė Shqipėrisė dhe Qeverisė sė Republikės sė Shqipėrisė pėr “Emetimin nga Qeveria e Republikės sė Shqipėrisė tė obligacioneve afatgjata tė qeverisė nė formė regjistrimi”, e ndryshuar. (Ėshtė shfuq...
Miratuar nga Guvernatori Hyri nė fuqi nė 01.12.2010
Banka e Shqipėrisė dhe Ministria e Financave ranė dakord pėr ndryshime nė marrėveshjen mbi emetimin e bonove tė thesarit nė formė regjistrimi dhe mbajtjen e regjistrit nė dy nivele nėnshkruar nė datė 14.12.2009. (Ėshtė shfuqizuar nė datė 25.01.2014)...
Miratuar nga Guvernatori Hyri nė fuqi nė 14.12.2009
Banka e Shqipėrisė dhe Ministria e Financave ranė dakord pėr njė Ndryshim nė marrėveshjen mbi emetimin e obligacioneve afatgjata tė qeverisė nė formė regjistrimi tė nėnshkruar nė datė 28.09.2007...
Miratuar nga Guvernatori Hyri nė fuqi nė 04.04.2008
Banka e Shqipėrisė dhe Ministria e Financave ranė dakord pėr njė ndryshim nė marrėveshjen mbi emetimin e bonove tė thesarit nė formė regjistrimi dhe mbajtjen e regjistrit nė dy nivele nėnshkruar nė datė 05.09.2006...
Miratuar nga Guvernatori Hyri nė fuqi nė 04.04.2008
Kjo marrėveshje ėshtė nėnshkruar pėr tė siguruar mirėfunksionimin e proēesit tė emetimit tė obligacioneve afatgjata nga Ministria e Financave. Kjo marrėveshje ėshtė nėnshkruar nė datė 28.09.2007 dhe hyn nė fuqi njė muaj pas nėnshkrimit, nė datė 28.10.2007. (Ėshtė shfuqizuar nė d...
Miratuar nga Guvernatori Hyri nė fuqi nė 28.10.2007
Ndryshim nė marrėveshjen me Nr.865 prot. tė Bankės sė Shqipėrisė dhe Nr.2092 prot. tė Ministrisė sė Financave datė 26.03.2003. (Ėshtė shfuqizuar nė datė 20.01.2015)...
Miratuar nga Guvernatori Hyri nė fuqi nė 05.07.2007
Banka e Shqipėrisė nė pėrputhje me ligjin nr.8269, datė 23.12.2004 “Pėr Bankėn e Shqipėrisė” dhe me aktet nėnligjore tė instrumenteve dhe procedurave tė Bankės sė Shqipėrisė, realizon operacionet e tregut tė hapur me bankat e nivelit tė dytė. Transaksionet pėr blerjen...
Miratuar nga Kėshilli Mbikeqyres Hyri nė fuqi nė 13.02.2010
Nė kėtė marrėveshje pėrcaktohen tė drejtat dhe detyrimet e palėve -Ministrisė sė Financave dhe Bankės sė Shqipėrisė - mbi emetimin e bonove tė thesarit. Kjo marrėveshje ka hyrė nė fuqi mė 05.09.06....
Miratuar nga Guvernatori Hyri nė fuqi nė 05.09.2006

Copyright © 2004-2017 Banka e Shqipėrisė. Tė gjitha tė drejtat tė rezervuara.