.logoal_copy_1.
   
 

Materialet e Diskutimit - Seria 2004


Qėndrueshmėria e kėrkesės pėr para ėshtė njė nga faktorėt themelorė ku bazohet zgjedhja e regjimit tė shėnjestrimit monetar. Ky regjim zbatohet aktualisht nga Banka e Shqipėrisė. Nė bazė tė tij qėndron projektimi i ritmit tė rritjes sė ofertės sė parasė, me qėllim arritjen e obje...
Publikuar nga Manjola Tase, Bank of Albania nė 29.12.2004
Nė kėtė punim propozohet njė teori alternative ndaj asaj trandicionale pėr ndėrmjetėsimin financiar bazuar nė literaturėn e racionimit tė kredisė, e cila gjykohet mė e pėrshtatshme nė rastin e vendeve nė tranzicion. Njė prej implikimeve kryesore tė kėsaj teorie ėshtė se koordinim...
Publikuar nga Erjon Luēi nė 15.03.2004
Ky punim synon tė analizojė lidhjen qė ekziston midis situatės makroekonomike dhe disa faktorėve tė tjerė dhe kredive me probleme nė vendet e tranzicionit dhe nė rastin e Shqipėrisė. Nga kjo analizė del se efekti i situatės makroekonomike luan njė rol tė rėndėsishėm nė Shqipėri p...
Publikuar nga Erjon Luēi nė 15.03.2004
Ligji “Pėr Bankėn e Shqipėrisė” njeh si objektiv kryesor: “arritjen dhe ruajtjen e stabilitetit tė ēmimeve”. Pėrcaktimi nė legjislacion i kėtij objektivi shėrben si bazė pėr pavarėsinė bankės qendrore. Nga ana tjetėr, kjo pavarėsi konsolidohet nėse banka qendrore vepron me pėrgje...
Publikuar nga Teuta Baleta nė 05.01.2004

Copyright © 2004-2017 Banka e Shqipėrisė. Tė gjitha tė drejtat tė rezervuara.