.logoal_copy_1.
   
 

Seminari i mėsuesve tė lėndės sė ekonomisė tė shkollave tė mesme, Vlorė

Pas Tiranės, programi "Banka Qendrore nė jetėn e pėrditshme" zbriti edhe nė qytetin e Vlorės me aktivitetet e tij. Nė fillim tė shtatorit 2008, u organizua nė qytetin bregdetar njė seminar pėr tė gjithė mėsuesit e lėndės sė ekonomisė tė shkollave tė mesme publike dhe private tė rrethit. Njė vend tė veēantė nė programin e kėtij seminari zuri edhe prezantimi i rregullave tė zhvillimit dhe i materialeve studimore, qė nxėnėsit duhet tė pėrgatisin pėr tė marrė pjesė nė konkursin pėr nxėnėsit e shkollave tė mesme "Vlera e Vėrtetė e Parasė".

IA7E0874.jpg

Programi i seminarit tė mėsuesve tė rrethit tė Vlorės:

Nr.

Tematika

Data

1.

Edukimi- sfida e re e Bankės sė Shqipėrisė.

1 shtator

2.

Banka e Shqipėrisė - banka jonė qendrore.

1 shtator

3.

Ē'ėshtė politika monetare: regjimet e ndryshme tė saj.

2 shtator

4.

Instrumentet e politikės monetare.

2 shtator

5.

Inflacioni: ē'duhet tė dimė rreth tij.

2 shtator

6.

Bankat, funksionet dhe dobishmėria e tyre.

3 shtator

7.

Sistemi bankar shqiptar. Mbikėqyrja e tij dhe transparenca me klientin.

3 shtator

8.

Regjistri i kredive.

3 shtator

9.

Funksioni dhe pėrgjegjėsia e Bankės sė Shqipėrisė pėr kryerjen e pagesave nė lekė.

4 shtator

10.

Emetimi i kartėmonedhės - funksioni mė i vjetėr i bankave qendrore. Elemente tė sigurisė (lekė, euro).

4 shtator

11.

Si tė minimizojmė humbjen nė kursimet tona nga gėrryerja e kohės.

4 shtator

12.

Prezantimi i konkursit "Vlera e vėrtetė e parasė".

8 shtator

13.

Ceremonia e shpėrndarjes sė certifikatave tė pjesėmarrjes.

8 shtator

Pėr informacione tė mėtejshme lidhur me mėnyrėn e aplikimit pėr tė marrė pjesė nė kėto seminare ose mbi datat e sakta tė seminareve tė ardhshme, jeni tė lutur tė kontaktoni me Sektorin e Botimeve pranė Departamentit tė Marrėdhėnieve me Jashtė, Integrimit Evropian dhe Komunikimit nė numrat e telefonit 04 222 152/3 ext. 3070 ose nėpėrmjet adresės e-mail public@bankofalbania.org.

Copyright © 2004-2017 Banka e Shqipėrisė. Tė gjitha tė drejtat tė rezervuara.