.logoal_copy_1.
   
 

Publikime 2003

Nė kėtė faqe do tė gjeni tė gjitha llojet e publikimeve tė Bankės sė Shqipėrisė tė publikuara gjatė vitit 2003 e tė renditura kronologjikisht.


Banka e Shqipėrisė ėshtė institucioni i vetėm nė Republikėn e Shqipėrisė pėrgjegjės pėr hartimin, pėr miratimin dhe pėr zbatimin e politikės monetare. Politika monetare hartohet nė funksion tė pėrmbushjes sė objektivit kryesor tė Bankės sė Shqipėrisė, arritjes dhe ruajtjes sė sta...
Publikuar nga Departamenti i Politikės Monetare nė 31.12.2003
Botimi, i pari i historisė sė Bankės, do tė mbetet pėrpjekja e fillimit pėr tė pėrshkruar rrugėn nė tė cilėn ka ecur, ėshtė rritur e transformuar Banka e Shqipėrisė. Banka e Shqipėrisė dhe sistemi bankar shqiptar kanė shėnuar zhvillime pozitive nga periudha nė periudhė dhe ky bot...
Publikuar nga Banka e Shqipėrisė nė 10.12.2003
Muaji tetor 2003 shėnoi njė inflacion vjetor prej 2.9 pėr qind, duke mbetur brenda intervalit objektiv 2 – 4 pėr qind tė Bankės sė Shqipėrisė. Norma mesatare vjetore e inflacionit vazhdoi rėnien edhe nė muajin tetor, duke arritur nė vlerėn 2.27 pėr qind.Politika monetare e Bankė...
Publikuar nga Departamenti i Politikės Monetare nė 16.11.2003
Nė kėtė buletin do tė gjeni informacion mbi gjendjen e ekonomisė shqiptare, zhvillimet ekonomike e monetare, informacione mbi aktivitetin e Bankės sė Shqipėrisė etj. pėr periudhėn gusht - shtator 2003. ...
Publikuar nga Banka e Shqipėrisė nė 15.10.2003
Zhvillimet nė sektorin e jashtėm tė ekonomisė pėr gjashtėmujorin e parė tė vitit 2003. Deklarata paraqet shkurtimisht zhvillimet nė bilancin e pagesave pėr gjashtėmujorin sipas kategorive tė bilancit tė pagesave si edhe pasqyrėn e pėrmbledhur tė statistikave tė bilancit tė pagesa...
Publikuar nga Sektori i Bilancit te Pagesave dhe Vrojtimeve nė 14.10.2003
Tre muaj para mbylljes sė vitit 2003, mund tė konkludohet se ekonomia ka ecur nė pėrputhje me objektivat e programit tė zhvillimit tė vendit. Ashtu si dhe nė vitet e mėparshme, ekonomia shqiptare duket se do tė regjistrojė njė rritje tjetėr tė pėlqyeshme tė prodhimit tė pėrgjiths...
Publikuar nga Departamenti i Politikės Monetare nė 14.10.2003
Libri i ligjeve dhe rregulloreve tė Bankės sė Shqipėrisė ėshtė njė pėrmbledhje e ligjeve tė cilat kanė lidhje me fushėn e veprimit tė Bankės sė Shqipėrisė dhe rregulloreve tė miratuara nga Kėshilli Mbikėqyrės i saj....
Publikuar nga Banka e Shqipėrisė nė 06.10.2003
Nė gjysmėn e dytė tė viteve 1990, shumica e vendeve nė tranzicion adoptuan politika shumė mė tė shtrėnguara licencimi, sidomos nė lidhje me shumėn e kėrkuar pėr kapitalin minimal, krahasuar me fazėn e parė tė tranzicionit....
Publikuar nga Erjon Luēi nė 15.09.2003
Indeksi i ēmimeve tė konsumit nė muajin gusht u rrit me njė normė vjetore prej 4.0 pėr qind, duke qenė brenda kufirit tė sipėrm tė objektivit tė Bankės sė Shqipėrisė. Ndėrkohė qė, norma vjetore mesatare e inflacionit pėsoi rėnie nė vlerėn 3.36 pėr qind. Gjatė muajit gusht, rritja...
Publikuar nga Departamenti i Politikės Monetare nė 14.09.2003
Njė fletėpalosje, nė shqip dhe anglisht, ėshtė veēuar nga broshura me tė njėjtin titull, duke synuar tė nėnvizojė nė publik se ēfarė pėrfaqėson sistemi i pagesave nė vendin tonė, shkallėn e zhvillimit tė tij dhe cili ėshtė roli i Bankės sonė Qendrore nė kėtė sistem....
Publikuar nga Banka e Shqipėrisė nė 11.09.2003

Copyright © 2004-2017 Banka e Shqipėrisė. Tė gjitha tė drejtat tė rezervuara.