.logoal_copy_1.
   
 

Publikime pėr Regjistrin e Kredive


Regjistri i kredive
.coveri regjistri web.

Mundėsia e kreditimit ėshtė lokomotiva qė tėrheq zhvillimin ekonomik tė njė vendi. Ajo i lejon ēdo personi “tė blejė tani dhe tė paguajė mė vonė”, duke u bazuar mbi tė ardhurat e momentit dhe mbi ato tė mėvonshme. Tė blesh tani, nė vend qė tė presėsh deri sa t’i kesh paratė pėr tė blerė mallra dhe shėrbime tė ndryshme (si pėr shembull, televizor, makinė, shtėpi apo pėr tė paguar pushimet ose shkollimin e fėmijėve) krijon njė kėrkesė tė menjėhershme pėr kėto produkte.


 

Ēfarė ėshtė Raporti mbi Kredimarrėsin?
.cover raporti kredimarr.

Raporti mbi kredimarrėsin ėshtė njė dokument i gjeneruar nga sistemi i Regjistrit tė Kredive dhe pėrmban tė dhėna/informacion mbi identitetin e kredimarrėsit dhe gjendjen e tij tė kreditit nė sistemin bankar dhe atė financiar. Raporti mbi kredimarrėsin lėshohet pranė Bankės sė Shqipėrisė pas kryerjes sė kėrkesės pėr kredi nga njė person fizik apo juridik. Subjekti kredidhėnės gjatė shqyrtimit tė aplikimit pėr kredi, kėrkon informacion pėr ēdo aplikant nė Regjistrin e Kredive dhe lexon raportin e tij tė kredimarrėsit.


Regjistri i kredive - Regjistri i Kredive ėshtė njė bazė me tė dhėna dhe informacione demografike dhe mbi angazhimet financiare, reale tė personave qė aplikojnė pėr kredi pranė njė banke, dege tė njė banke tė huaj tė licencuar nga Banka e Shqipėrisė apo pranė institucioneve tė tjera kredidhėnėse.

Copyright © 2004-2017 Banka e Shqipėrisė. Tė gjitha tė drejtat tė rezervuara.