.logoal_copy_1.
   
 

REGJISTRI I KREDIVE

 

Nga data 3 janar 2008, nė Bankėn e Shqipėrisė filloi funksionimin Regjistri i Kredive, qė ėshtė baza elektronike e tė dhėnave pėr kredimarrėsit e sistemit bankar dhe financiar shqiptar. Regjistri i Kredive funksionon sipas parimit tė pėrpunimit dhe mbrojtjes sė tė dhėnave/informacionit tė tij nė pėrputhje me legjislacionin nė fuqi, pėr tė dhėnat personale, sekretin profesional dhe atė bankar.

Aktualisht, pjesėmarrės nė Regjistėr janė 16 banka, 12 subjekte financiare jobanka qė ushtrojnė aktivitetin e kredidhėnies dhe tė qirasė financiare, 1 shoqėri kursim-krediti qė ushtron aktivitetin e pavarur nga unionet si dhe 2 unione tė shoqėrive tė kursim-kreditit nė rolin e pėrfaqėsuesve tė shoqėrive anėtare tė tyre. Fillimisht, raportuese tė tė dhėnave nė Regjistrin e Kredive ishin vetėm bankat dhe degėt e bankave tė huaja. Nga 19 nėntori i vitit 2010, baza e tė dhėnave ėshtė pasuruar edhe me informacionin e raportuar nga subjektet financiare jobanka dhe shoqėritė e kursim-kreditit.

Raportuesit e tė dhėnave ngarkojnė ēdo ditė kreditė e reja si dhe pėrditėsojnė ēdo fund muaji statusin e shlyerjes sė kredive. Regjistri pėrmban informacione pozitive dhe negative pėr kredimarrėsin dhe kėto tė dhėna ruhen nė Regjistėr pėr 5 vjet. Pėrdorimi i historikut tė shlyerjes sė kredive nga kredimarrėsit iu shėrben raportuesve tė tė dhėnave nė procesin e vendimmarrjes si informacion mbėshtetės pėr dhėnien ose jo tė kredive tė reja duke reduktuar rrezikun e dhėnies sė kredive me probleme. Subjektet kredidhėnėse, tė cilat raportojnė kreditė e dhėna prej tyre nė Regjistrin e Kredive, mbajnė pėrgjegjėsi pėr saktėsinė dhe plotėsinė e kėtyre tė dhėnave.

Raporti i kredimarrėsit, qė raportuesit e tė dhėnave marrin si produkt nga Regjistri, pėrmban informacion mbi shumėn e kredisė, shlyerjet e saj, shumat e vonuara, garancitė e vėna pėr tė, tė dhėna pėr linjat e kredisė ku kredimarrėsi ėshtė person i lidhur, si dhe historikun e statusit tė kredisė pėr dy vitet e fundit. Raporti i kredimarrėsit mund tė gjenerohet nga ēdo subjekt bankar dhe financiar qė ėshtė pjesė e Regjistrit tė Kredive, si dhe nga Banka e Shqipėrisė.

 

Model i njė raporti pėr kredimarrėsin

Informacioni financiar qė pėrmban raporti i kredimarrėsit

Copyright © 2004-2017 Banka e Shqipėrisė. Tė gjitha tė drejtat tė rezervuara.