.logoal_copy_1.
   
 

Rregulloret e licencimit

Njė moment i rėndėsishėm nė kuadėr tė atribuimit tė pushteteve tė Bankės sė Shqipėrisė ėshtė dhe ai i tė drejtės qė ka Banka e Shqipėrisė pėr tė vendosur vetė mbi politikat e licencimit dhe tė mbikėqyrjes sė veprimtarisė bankare nė Republikėn e Shqipėrisė, me qėllim sigurimin e stabilitetit tė tė gjithė sistemit bankar shqiptar.

Kėshilli Mbikėqyrės i Bankės sė Shqipėrisė ka pėrcaktuar nė rregulloret e licencimit tė gjitha dokumentet qė duhen paraqitur, kriteret dhe kėrkesat qė duhen plotėsuar nga aplikuesi pėr marrjen e licencės pėr tė kryer veprimtari bankare, pėr tė kryer veprimtari financiare si subjekt jobankė apo pėr tė kryer aktivitetin si zyrė e kėmbimit valutor. Qėllimi i vendosjes sė kėtyre kėrkesave ka tė bėjė me kufizimin e mundėsisė qė individėt jo tė ndershėm ose pa eksperiencė, tė marrin pjesė si bashkėaksionerė apo administratorė tė njė banke, nė mėnyrė qė tė reduktohet mundėsia e dėshtimit nė tė ardhmen tė aktivitetit bankar.

Mė poshtė do tė gjeni listėn e rregulloreve tė licencimit tė miratuara nga Kėshilli Mbikėqyrės i Bankės sė Shqipėrisė.


Objekti i kėsaj rregulloreje ėshtė pėrcaktimi i kushteve, kėrkesave afateve, dokumentacionit dhe procedurave pėr: a.licencimin e bankės dhe degės sė bankės sė huaj pėr tė ushtruar veprimtari bankare dhe financiare nė Republikėn e Shqipėrisė; b.miratimin e veprimtarive shtesė tė b...
Miratuar nga Kėshilli Mbikeqyres Hyri nė fuqi nė 02.03.2016
Objekti i kėsaj rregulloreje ėshtė pėrcaktimi i kushteve, kėrkesave, afateve, dokumentacionit dhe procedurave pėr: a)licencimin e subjekteve financiare jobanka, institucioneve financiare tė mikrokredisė dhe tė institucioneve tė parasė elektronike pėr tė ushtruar veprimtari finan...
Miratuar nga Kėshilli Mbikeqyres Hyri nė fuqi nė 27.09.2017
Ligji nr.9662, datė 18.12.2006 "Pėr bankat nė Republikėn e Shqipėrisė", i jep Bankės sė Shqipėrisė, pėrgjegjėsinė ekskluzive pėr licencimin, rregullimin dhe mbikėqyrjen e sistemit bankar nė vend. Nėpėrmjet mbikėqyrjes bankare Banka e Shqipėrisė synon tė mbrojė interesat e depozit...
Miratuar nga Kėshilli Mbikeqyres Hyri nė fuqi nė 25.02.2009
Objekti i kėsaj rregulloreje ėshtė pėrcaktimi i kushteve dhe i rregullave pėr licencimin, organizimin, veprimtarinė dhe mbikėqyrjen e zyrave tė kėmbimit valutor....
Miratuar nga Kėshilli Mbikeqyres Hyri nė fuqi nė 29.04.2016
Objekti i kėsaj rregulloreje ėshtė pėrcaktimi i kushteve, kėrkesave, afateve, dokumentacionit dhe procedurave pėr: licencimin e shoqėrive tė kursim-kreditit dhe tė Unioneve tė tyre pėr tė ushtruar veprimtari financiare nė Republikėn e Shqipėrisė; dhėnien e miratimeve paraprake gj...
Miratuar nga Kėshilli Mbikeqyres Hyri nė fuqi nė 09.11.2016

 

Pėr mė shumė...

Politika e Mbikėqyrjes


Strategjia e zhvillimit tė mbikėqyrjes bankare  2009-2014

 

Urdhėr:

Lista e ECAI-ve tė pranuara dhe korrespondenca


Formularėt raportues tė kėrkesave pėr kapital (COREP)

 

Kėrkim i avancuar
Qendra e Shtypit
Botime
Legjislacion

 

Copyright © 2004-2017 Banka e Shqipėrisė. Tė gjitha tė drejtat tė rezervuara.