.logoal_copy_1.
   
 

Vrojtime tė pėrgatitura nga Sektori i Bilancit tė Pagesave

Banka e Shqipėrisė nė bashkėpunim me INSTAT organizon shpeshherė vrojtime, tė cilat kanė pėr qėllim mbledhjen e informacionit pėr shpenzimet dhe tė ardhurat nga turizmi, pėrcaktimin e kostos sė sigurimit dhe tė transportit tė mallrave si edhe vlerėsimin e investimeve tė huaja direkte nė vend.


Kjo analizė vrojtimi ka si qėllim rivlerėsimin e kostos sė transportit dhe sigurimit tė importeve dhe eksporteve shqiptare, qė aplikohen nė Bilancin e Pagesave. Efektet e kėtij rivlerėsimi nė Bilancin e Pagesave janė pėrqėndruar mbi zėrat e importit tė mallrave si dhe nė shėrbim...
Publikuar nga Sektori i Bilancit tė Pagesave nė 30.03.2003
Mundėsitė dhe lehtėsitė e krijuara pėr tė udhėtuar nga njėri vend nė tjetrin, heqja e barrierave mbi lėvizjen e njerėzve, shkėmbimi i shpejtė dhe i plotė i informacionit midis shteteve pavarėsisht nga largėsia fizike, interesimi i shumė vendeve pėr tė shfrytėzuar burimet e tyre n...
Publikuar nga Sektori i Bilancit tė Pagesave nė 30.03.2004
Qėllimi i kėtij vrojtimi ėshtė mbledhja e informacionit mbi ditėqėndrimin mesatar dhe shpenzimet mesatare ditore tė turistėve rezidentė dhe jorezidentė, gjatė udhėtimeve tė tyre pėrkatėsisht jashtė dhe brenda Shqipėrisė...
Publikuar nga Sektori i Bilancit tė Pagesave nė 04.07.2005
Pėrveē pėrparėsisė pėr hartimin e njė kuadri institucional pėr nxitjen e investimeve tė huaja nė Shqipėri, njė domosdoshmėri e kohės ėshtė matja e saktė e IHD-ve nė vend. Pėr kėtė qėllim, Banka e Shqipėrisė nė bashkėpunim me Institutin e Statistikave organizon anketime tė pėrvits...
Publikuar nga Sektori i Bilancit tė Pagesave dhe Vojtimeve nė 31.08.2006

Bilanci i Pagesave

Copyright © 2004-2017 Banka e Shqipėrisė. Tė gjitha tė drejtat tė rezervuara.